Chov rotvajlera

Pokud si pořídíte štěňátko s průkazem původu (PP), neznamená to ještě, že Váš rotvajler bude automaticky chovný (že tedy jeho potomci budou mít automaticky PP). Proto, aby Váš pes nebo fena mohli mít štěňata s PP, je třeba:

- zúčastnit se alespoň dvou výstav
- složit zkoušky z výkonu (fenám stačí zkouška jedna, psi musí mít dvě)
- splnit bonitaci (popis exteriéru a povahovou zkoušku)
- nechat u veterináře provést rentgen kloubů - loktů a kyčlí - tzv. DLK (displazie loket. kloubu) a DKK (displazie kyčel. kloubu)

- zvíře musí být plnochrupé
- pes musí mít sestouplá obě varlata


To vše proto, aby se vzhled, zdraví a povaha plemene udrželi v takové podobě, jak rotvajlery známe a jaké je chceme mít. Neznamená to ale, že Vašemu psovi někdo odebere průkaz původu, pokud s Vaším rotvajlerem podmínky chovnosti nesplníte. Vašemu psovi PP zůstane, pouze nebude dále chovný - tedy jeho potomci už nebudou mít nárok na PP.

V rámci ČR vytváří a regulují podmínky chovu jednotlivých plemen chovatelské kluby. Každé plemeno tak má trochu jiné podmínky pro uchovnění. Některým plemenům stačí jen výstavy, u pracovních plemen (kterým rotvajler je) se vyžaduje také splnění zkoušek z výkonu. O rozvoj chovu psů plemene rotvajler se v ČR stará RTW klubu ČR,  Nadřízenými organizacemi jsou Českomoravská kynologická unie (ČMKU) a Mezinárodní kynologická unie (FCI). Pokud se tedy chcete věnovat chovu rotvajlera, informujte se u chovatele, od kterého štěně s PP kupujete, nebo přímo na stránkách RTW klubu ČR - hlavní postupy se dozvíte v sekci normativy.

VÝSTAVY jsou pořádány za účelem posouzení exteriéru psů. Jak výstava probíhá, kdy a kde se výstavy konají a jaké jsou Vaše práva a povinnosti můžete najít na stránkách ČMKU v sekci řády a předpisy. Pes si po vstupu do kruhu musí nechat prohlédnout zuby, rozhodčí zkontroluje, jestli pes má obě varlata sestouplá. Podle pokynů rozhodčího předvedete psa v kruhu v klusu i v postoji.
Výstavní řád
Pomůcka – schéma výstavy

ZKOUŠKY ZVÝKONU pořádají jednotlivé kynologické organizace (klasicky známé "cvičáky"). Pes je při skládání zkoušek prověřován na stopě, poslušnosti i obraně ve cvicích, které jsou předepsány pro konkrétní zkoušku příslušným zkušebním řádem. Pes musí být u všech tří kategorií po celou dobu ovladatelný a musí prokázat sebevědomou povahu, ne však agresivní ani bázlivou. Řády, podle kterých se zkoušky z výkonu skládají, najdete na stránkách RKČR, Morovskoslezského kynologického svazu (MSKS) nebo Českého kynologického svazu (ČKS).

BONITACE / SVOD pořádá Rotvajler klub ČR, kde na jeho stránkách najdete informace o termínech a podmínkách účasti na těchto akcích, tak jako informace k rentgenům kloubů. Na bonitaci obdrží zvíře tzv. bonitační kód, který popisuje exteriér zvířete podle bonitační tabulky á kód pro povahu zvířete v podobě číslice od 1 do 9, kdy ideálem je 5.

Právě díky zkouškám z výkonu, bonitaci, výstavám a zdravotním kritériím se z dalšího chovu vyřazují jedinci, kteří jsou např. agresivní nebo naopak bázliví, mají vysoký stupeň displazie kloubů nebo mají nějakou exteriérovou vadu, kterou dále v chovu není žádoucí přenášet na potomky. Taková zvířata tedy nedostanou možnost dále plodit potomky s PP (PP jim samotným ale zůstává). V opačném případě bychom se za pár desetiletí mohli dočkat např. rotvajlerů s dlouhou srstí, s bílými znaky, s nežádoucí povahou nebo s vysokým stupněm displazie. Do chovu zasáhnou jen jedinci, kteří svou povahou i vzhledem odpovídají standardu rotvajlera.


www.gipsy-kaya.webnode.cz