Jak je to s ocasem?

Dost častou otázkou zájemců o štěně bývá kupírování ocasů u rotvajlerů. Tak tedy:

Kupírování ocasů není Zákonem proti týrání zvířat (zák. č. 246/1992 Sb., novel. 162/1993 Sb. - § 4) vysloveně zakázáno. Ovšem standard rotvajlera (platný v ČR od 1.1.2005) jasně říká, že ocas musí být ponechán v přirozené podobě. Proto se dnes rotvajlerům s PP ocasy nechávají v přirozené délce. Kupírovaný rotvajler již neodpovídá standardu, a proto nedosáhne na výstavě, svodu nebo bonitaci ohodnocení opravňující psa uchovnit. Koupí takového štěněte s PP se tedy předem vzdáváte možnosti psa v ČR uchovnit. Starší psi s PP dnes ještě ale mohou mít kupírovaný ocas, pokud se narodili ještě za platnosti standardu, kdy bylo kupírování ocasů povoleno (tedy před rokem 2005). Tito mají doživotní vyjímku a mohou se účastnit výstav, svodů a bonitací i nadále. Mezi tyto psy patří i náš Cheops. Pokud Vám ale dnes nabízí chovatel kupírované štěně s PP, měla by tomu odpovídat i nižší cena, nebo naopak, pokud Vy sami požadujete po chovateli psa s PP s kupírovaným ocasem, pak si štěně musíte vybrat co nejdříve po narození a většinou chovateli zaplatit i zálohu nebo plnou cenu za štěně. Chovatel tím totiž ze štěněte, předem a na Vaše přání, udělá nechovného jednice, kterého by v případě, že koupi odřeknete, musel nabízet výrazně pod cenou.

Štěňata bez PP jsou ale v naprosté většině případů nabízena již s ocasem kupírovaným. Ocasy se zkracují co nejdříve, jen do několika pár dní po narození, a bez podání sedace. Kdo to někdy zažil, ví, že je to pro štěně dost bolestivá záležitost. Rána se musí zašít a kontrolovat, dokud nazaroste. I z tohoto důvodu se osobně přikláním k variantě RTW s ocasem v přirozené délce. Celkový exteriérový dojem z nekupírovaného zvířete je podle mě pouze a jen a jen na zvyku. Z praktického hlediska dnes není důvod, proč by RTW měl mít ocas zkrácený. Dříve to mohlo být kvůli častým úrazům ocasu při hnaní stád dobytka, dnes se k tomuto účelu ale už rotvajler nepoužívá. Nekupírovaný ocas rotvajlera je docela silný a pevný. Osobně je pro mě projev veselého rotvíka vrtícího ocasem k nazaplacení. :-)

Oproti tomu kupírovat uši je výše uvedeným zákonem proti týrání zvířat zakázáno u všech plemen a provádět se v ČR nesmí ani u psů s PP ani u psů bez PP. Uši se kupírují až kolem třetího až čtvrtého měsíce věku a štěně při zákroku musí být celkově uspáno sedativy. Provedení kupírování uší je dle zákona již považováno za týrání zvířete.


www.gipsy-kaya.webnode.cz